Престъпленията, свързани с клониране на глас и дийпфейк видеа, бележат сериозен ръст и предизвикват тревога сред експерти и служби за сигурност по света. Новото поколение измамници все по-често използва изкуствен интелект, за да се представя за наши близки, като в телефонен разговор или съобщение иска пари за „спешен случай“.
За да се противодейства на подобни схеми, специалистите от охранителните институции и водещи правни организации като ILAC препоръчват семействата да въведат собствена „тайна парола“ – кратък код или още по-добре – фраза, с които могат бързо да се идентифицират. Така, когато някой ни потърси с неотложна молба за пари, можем да го помолим да каже предварително уговорената дума.
„Измамниците използват манипулация и паника, като постоянно наблягат на неотложността, за да накарат жертвата да действа неразумно и прибързано“, обяснява Слави Танкеин, експерт по информационна сигуност в ILAC. „Ако имате специална парола или както казах по-рано фраза, лесно можете да различите дали обаждането или съобщението са наистина от ваш близък или от злонамерен човек.“
Възможно е при реални извънредни ситуации пострадалите да не могат да си спомнят кода или фразата. Затова се препоръчва и допълнителна верификация – да се обадите отделно на направеното обаждане, да се свържете по друг начин с близките си.
Специалистите съветват хората да не използват пароли, свързани с рождените им дати или друга лесно достъпна информация в социалните мрежи. Най-важното е кодът да се пази в тайна и да не бъде публикуван никъде.
„Голяма част от хората публикуват доста лична информация в социалните мрежи. Например – кога отивате на почивка, с кого сте и тн. Добро решение на подобен вид дейности е да бъдат публикувани след като вече хората са се върнали и няма опасност от злонамерени действия.“ подобни насоки дава експертът Танкеин.